Книга – особливий пам’ятник історії і культури. Такі установи, як музеї книги, покликані збирати, вивчати, зберігати та експонувати матеріали про книгу, розкриваючи її значущість як явища духовної і матеріальної культури, засоби комунікації.

Вашій увазі пропонуються музеї книг, які розташовані в різних країнах світу.

Музей В. Гутенберга р. Майнца

 Музей Гутенберга – один з найстаріших музеїв друкарства у світі. Ініціативна група городян заснувала його в 1900 році в честь пятисотлетия Йоганна Гутенберга. В основу колекції лягли подаровані музею друкарські верстати і апарати, а також старовинні книги. Головною визначною пам’яткою музею стала відтворена в 1925 році імітація майстерні Гутенберга. Так що відвідувачі можуть побачити сам верстат, процес верстки та друку. До речі, копія друкарського верстата Гутенберга була побудована за гравюрами XV століття. В експозиції також представлена унікальна добірка старовинних книг, у тому числі двотомна Біблія, яку друкував сам Майстер.

 

Німецький музей книги і писемності в Лейпцигу

 Німецький музей книги та писемності був заснований   1884 року. В музеї зберігаються цінні і навіть унікальні зразки книжкової культури, паперової справи та писемності, а також тисячі книг. Серед експонатів музею, яких налічується понад 500 тисяч, стародруки, рукописи, різна графіка, плетіння, взірці книжкового оформлення та книжкового мистецтва 20-го століття. Тут також можна знайти безліч архівних документів з історії книготоргівлі, зразки водяних знаків, шрифту і навіть кольорового паперу, різні пристосування і верстати для виготовлення книг і паперів, а також усі матеріали, необхідні для цього. В основу музейного зібрання покладена колекція німецького бібліофіла і видавця В. Р. Клема. Демонструються – друкарські машини, моделі старої паперової млини і сучасної паперової фабрики.

 

Музей Клингспора р. Оффенбаха-на-Майні

Музей Клінгспор вперше відкрив свої двері гостям 1953 року. У цьому музеї представлені експонати, присвячені мистецтву друкарства. Музей виник в оффенбасі  невипадково. Саме тут в першій половині 20 століття знаходився шрифтоливарний  цех, друковані форми якого використовувалися по всьому світу. Сьогодні колекцію експонатів музею складають зразки шрифтів, каліграфія, книги та ілюстрації, присвячені живопису і друкарні, мистецтву виготовлення паперу, роботи всесвітньо відомих дизайнерів і художників. Найбільшим надбанням музею є колекція книжок у шкіряних палітурках доктора Карла Клингспора, засновника музею.

 

Великобританія. Британська бібліотека

Музей книги був відкритий при Британській бібліотеці в Лондоні 1973 року і є її підрозділом. В експозиції музею використовується фонд Британської бібліотеки, а це понад 15млн. примірників. У музеї можна побачити першу друковану Біблію Гутенберга, записну книжку Леонардо да Вінчі, в якій він робив свої креслення й записи, зроблені його знаменитим дзеркальним почерком. Тут є примірники першого повного зібрання творів Шекспіра, надрукованого його друзями, так зване «Перше фоліо». І ще один безцінний оригінал – автограф з підписом Шекспіра, зроблений на розписці про грошову позику. Тут зберігається і інші автографи. Наприклад, заява Леніна 1902 року з проханням видати йому читацький квиток Британської бібліотеки, підписаний ім’ям Якоба Ріхтера, ймовірно, для конспірації. У 2006 році на честь 250-річчя Моцарта серед найважливіших експонатів Музею книги при Британській бібліотеці з’явився спеціальний розділ, присвячений композиторові.

 

Музей книги Російської державної бібліотеки в Москві

Цей музей був відкритий  1983 року. Колекція музею дуже незвичайна й різноманітна. На вітринах можна побачити стародавні папіруси і свитки. З експонатів, які прибули з-за кордону – мініатюрне італійське видання «Божественної комедії» Данте XIX століття, використовує придуманий в 1834 році шрифт під назвою «мушине око», яке не могли видати 20-х років, поки не знайшли коректора і складача; китайська книга-гармоніка 1445 року «Великий закон первісної еманації». З експонатів, що відносяться до російської книжності – заборонене цензурою «Зібрання творів Пушкіна» і «Четвероєвангеліє» – перша надрукована в Москві книга 1553 або 1554 року. Незвичайними, з точки зору оформлення, можна назвати такі експонати як видана на бересті партизанська газета «Народний месник», опис подорожі Христофора Колумба у віршах у вигляді суднового журналу, видане в Дюссельдорфі в 1890 році, футляр для пляшки і двох склянок, який насправді є книгою Турнели «Теологічне тлумачення про втілення пророчих снів», підручник з музичної грамоти «Маестро» з вбудованою електронної клавіатурою та ін.

 

Музей книги і друкарства України в Києві

Музей створено  1972 року. Він розташований на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, в будівлі колишньої друкарської майстерні. Експозиція висвітлює історію книги і книжкової справи від часів Київської Русі до наших днів. В ній представлено матеріали, присвячені зародженню друкарства в Європі, початок кириличного друкарства, видавничої діяльності Івана Федорова, Петра Могили та інших видатних друкарів, розвитку друкарства на Україні. Окремий зал присвячений книзі як предмету матеріальної культури – тут є найменші книги і книги-гіганти, книги в обкладинках зі шкіри та оксамиту, прикрашені дорогоцінними металами і емаллю і ін. У музеї представлена старовинна друкована техніка – оправний прес XVІІІ століття, верстат XVІІ століття та інше.

 

Музей білоруського книгодрукування в Полоцьку

Музей відкрив свої двері для відвідувачів 8 вересня 1990 року під час святкування 500-річчя з дня народження білоруського і східнослов’янського першодрукаря, полочанина Франциска Скорини. Музей присвячений книзі у всіх її аспектах, починаючи від перших рукописних сувоїв до сучасної книги, знайомить відвідувачів з історією створення писемності, письмового приладдя, книжкової ілюстрації, поліграфії. Він є єдиним в Білорусі музеєм такого типу. У музеї відтворено майстерня переписувача книг – скрипторій, де можна побачити монаха-переписувача з гусячим пером у руках. А процес створення перших друкованих книг представлений у реконструйованій друкарні XVII-XVIII ст., де працює складач і друкар. У музеї можна побачити інтер’єр кабінету вченого чи письменника XVII-XVIII вв, майстерні художника-оформлювача, старовинні меблі та ін.

 

Музей книги Національної бібліотеки Білорусі

Відкрився у вересні 2006 року. Основним напрямком його діяльності є розкриття через постійні і тимчасові експозиції колекції рідкісних і стародрукованих книг, знайомство відвідувачів з раритетами, що зберігаються в бібліотеці, з розвитком білоруського друкарства, з сучасними тенденціями видавничої діяльності, історією бібліотеки. У музеї більше трьохсот унікальних книжкових пам’яток із фондів Національної бібліотеки Білорусі: рукописні і стародруки, рідкісні книги XIX-XX ст. Перлина колекції – книги Біблії білоруського першодрукаря Франциска Скорини.

 

Пам’ятник-музей народної писемності. Чехія. 

 З 1952 року   в місті Прага, недалеко від Страговського монастиря  знаходиться музей народної писемності. З 1990 року головне управління Пам’ятника-музею народної писемності в Празі курується інститутом чеської та світової літератури Чехословацькій, а зараз Чеської академії наук. Експозиції музею знайомлять відвідувачів з розвитком чеської літератури з життям і творчістю відомих письменників і поетів Чехії. Серед експонатів можна побачити особисті речі, документи, фотографії і багато іншого. На базі музею проводяться тимчасові виставки, присвячені сучасній літературі.

 

Музей писемності в Моравії. Чехія

Цей музей був відкритий в приміщеннях бенедиктинського монастиря в Райграде потім його реконструкції. У постійній експозиції – історія моравської писемності за останню тисячу років. Найбільшою цінністю музею вважається відреставрована бібліотека монастиря. Виставлені 7500 тисяч книг, а всього у фонді зберігається 65 тисяч видань, серед яких є справді унікальні екземпляри. Тут представлені найвідоміші моравські співвітчизники, як, наприклад, Петр Безруч, ТГ. Масарик, брати Мрштиковы, журналіст Ян Огерал або великі чеські поети – Якуб Демл, Вітезслав Незвал та інші.

 

Джерела використаної інформації:   borlib.by,  redigo.ru,  book.polotsk.museum.by.