Опубліковано: 20.08.2017
“Щасливий той, хто в чорні дні збереже чистоту серця…” (190 років від дня народження)
Шарль Де Костер
20.08.1827 — 07.05.1879
Шарль-Теодор-Анрі Де Костер — бельгійський письменник, заклавший фундамент бельгійської літератури.
Шарль Де Костер народився в Мюнхені. Його батько, фламандець з Іпра, служив тоді керуючим у графа Шарля-Мерсі д’Аржанто, тірського архієпископа і папського нунція в Баварії, його мати була валлонка за національністю і белошвейкою за походженням. Свої перші дитячі роки маленький Шарль провів в розкоші архієпископського палацу, граф був його хрещеним батьком.
У 1833 р родина де Костера покинула Німеччину, повернувшись на батьківщину і влаштувавшись в Брюсселі, а через рік Августин Де Костер помер, і його вдові Анн-Марі довелося одній виховувати двох дітей – Шарля і його молодшу сестру Кароліну, що стала згодом вірним другом, а часто і єдиною підтримкою для свого брата. Граф д’Аржанто на перших порах не забував свого хрещеника і посприяв його вступу в єзуїтський коледж Сен-Мішель. Втім, з коледжу Шарль Де Костер вийшов затятим ненависником церкви і церковників і навідріз відмовився продовжити навчання в духовній семінарії, як того хотів архієпископ. Йому вже було сімнадцять, і він вступив на службу в один з великих брюссельських банків, де провів шість років, виконуючи однакові обов’язки молодшого клерка.
У 1847 р Шарль з друзями заснували літературний гурток «Суспільство веселунів». Молоді художники, журналісти, поети, композитори, збираючись щотижня, обговорювали твори великих письменників і виносили на суд друзів власні літературні спроби. Кращі з них містилися в рукописному «Журналі суспільства», з’являлися там і твори Де Костера, здебільшого вірші. «Веселуни» ставили аматорські вистави, організовували поїздки по Бельгії.
З 1856 р. він тісно співпрацює з новим щотижневим журналом «Уленшпігель». Він пише для журналу політичні статті і памфлети, в журналі публікуються його новели і перші уривки з «Легенди про Уленшпігеля». А в 1857 р виходить його перша книга – збірка новел «Фламандські легенди». У 1861 р Де Костер опублікував свою другу збірку – «Брабантської казки».
1867 р. головна праця його життя, роман «Легенда про Уленшпігеля і Елої Гудзаке, їхні пригоди відважних, забавних і славетних у Фландрії та інших країнах» побачив світ. Однак, ні слави, ні грошей своєму творцеві роман не приніс. Дороге, чудово ілюстроване видання, видане малим тиражем, розкуповувалося погано. Інше, більш доступне для широкого читача видання з’явилося лише після смерті письменника.
Коментувати