Опубліковано: 11.04.2017
Історія проспекту Перемоги — Брест-Литовського шосе
Одна з головних транспортних артерій правого берега Києва, проспект довжиною в 11,5 кілометрів і має по 4-ри смуги руху в кожну сторону. На проспекті Перемоги розташовані 4-ри станції метро. Проспект Перемоги бере свій початок з Площі Перемоги та є продовженням бульвару імені Тараса Шевченка. В кінці міста проспект Перемоги переходить в Брест-Литовське шосе.
Сучасний проспект Перемоги відомий з середини 19-го століття під назвою Житомирського або Брест-Литовського шосе. Дорога ж в сторону Житомира на цьому місці була відома ще багато століть тому. В кінці 19-го століття умовна межа Києва проходила в місці спорудженої в 1857-му році Тріумфальної арки, яку побудували до приїзду в місто царя Олександра Другого.
Тріумфальна арка була дерев’яною і стояла точно на місці сучасного Повітрофлотського шляхопроводу. Арку демонтували через 40 років після її установки. Так ось саме з місця, де сьогодні знаходиться «Повітрофлотський міст», починалося Брест-Литовське шосе, а крім того, тут тоді закінчувався сучасний бульвар Тараса Шевченка.
У 1898-му році завершується будівництво корпусу сучасного Київського Політехнічного інституту, що робить важливість Брест-Литовського шосе щебільше. Навпроти корпусу інституту закладається Пушкінський парк. Крім того, активно розростаються тоді ще дачні передмістя Києва – Шулявка, Нивки, Святошин. Район Святошин увійшов в межі Києва в 1923-му році.
Свій сучасний вигляд проспект Перемоги отримав в 1985-му році, тоді ж він отримав і свою назву і був продовжений до площі Перемоги. Уздовж проспекту Перемоги розташована величезна кількість установ. Це Київські Політехнічний інститут, Київський національний економічний університет і Національний університет імені Богомольця; державні і адміністративні установи – Міністерство інфраструктури і транспорту, Міністерство освіти і науки та Центральний РАГСа також Київський Зоопарк, кіностудія імені Олександра Довженка та авіаційний завод «Антонов».
Серед найбільш цікавих старих будівель, що збереглися до наших днів на проспекті Перемоги, слід зазначити корпуси Політехнічного Інституту – 1898 й рік (проспект Перемоги 37-39), одна з адміністративних будівель комплексу кіностудії імені Довженка 1920-х років (проспект Перемоги 44) і кілька житлових і адміністративних будівель, також шкіл споруджених в 30-і роки 20-го століття, а також будівля одного з перших Київських кінотеатрів – «Екран», 1910-го року побудови (проспект Перемоги 117).
Кинотеатр “Екран” один з перших у Києві стаціонарних кінотеатрів, відкритий паном Штерном у спеціальному приміщенні в 1911р. (трамвайна лінія у Святошин була прокладена ще у 1907р.). Але працював він не довго, дачники почали скаржитися на шум генератора. За радянської влади, кінотеатр був знову відкритий и пропрацював майже століття.
Коментувати