Опубліковано: 05.05.2017
Говори и тебе почують
Бувають моменти у кожного з нас, коли потрібно виступити на публіці, захопити ідеєю друзів, пояснити, висловити думку і відстояти свою позицію в дискусії.
ЯК ГОВОРИТИ, ЩОБ ТЕБЕ ПОЧУЛИ
- Говоріть повільно
Найчастіше людина горить бажанням поділитися своєю інформацією, ідеєю, точкою зору і майже скоромовкою зі швидкістю автоматної черги висловлює все, що накопичилося. Слова, буквально, вириваються назовні. Тут і криється перша помилка. Швидка мова сприймається як не надто серйозна, людина – як не зовсім упевнена у собі, так як торохтить ніби боїться, що її перервуть, і вона не встигне висловитися.
Для ефективності мовлення дійте від зворотнього – говоріть повільно, неквапливо. Для тренування можна імітувати манеру жителів Фінляндії, наприклад, згадайте анекдоти про них. І в повсякденному житті практикуйтеся – говорити трохи повільніше, ніж, по відчуттях, повинна бути ваша нормальна швидкість.
В результаті отримаєте подвійний ефект: мова буде сприйматися зваженою, серйозною, переконливою плюс ви самі станете спокійнішими, хвилювання зменшиться, легше буде думати і формулювати думку.
- «Давайте робити паузи в словах …»
Паузи надають мові продуманість, дозволяють правильно поставити смислові акценти, виділити найбільш значущі поняття і моменти, роблять вимову гармонійною. Уявіть, що виступ або повідомлення рясніють словами – паразитами «як би», «блін», «коротше», «типу», «це саме», супроводжуються систематичним «е-канням».
Ясно, що в цьому випадку страждає естетика мовлення, проблематичніше дістатися до суті висловлювання, важко слухати і сприймати. Якщо є такі звички, ми можемо хитро їх використовувати, замінивши непотрібні слова і звуки на прості паузи. На перших порах можна слова паразити і е-е-е вимовляти подумки, так ви й отримаєте потрібні смислові паузи.
- Рухайтеся
Відомо, що наш мозок на нерухомому, незмінному об’єкті зберігає увагу приблизно протягом 5 секунд, потім людина відволікається. Логічний висновок, щоб зберегти фокус уваги слухачів, потрібно рухатися. Варіанти різні: ходіть, жестикулюйте, вставайте, сідайте, малюйте, танцюйте, можете придумати щось своє.
- Використовуйте образи, асоціації
Розповідайте так, щоб людина могла уявити те, про що ви говорите. Створюйте такі аналогії, які вашому співрозмовнику або аудиторії зрозумілі і близькі.
- Уникайте монотонності
Старайтеся, щоб ваша мова звучала то голосніше, то тихіше, то швидше, то повільніше. Так ви збережете увагу людей, зможете розставити смислові акценти, зробите свою промову цікавою і добре сприйнятою.
За матеріалами сайту
Коментувати