Опубліковано: 17.05.2017
День дітей в Японії
Свято хлопчиків відзначається 5-го травня і офіційно називається «Танго-но секку» (Свято першого дня коня). Це назва була вибрана, тому що кінь символізує хоробрість, сміливість, мужність, всі ті якості, якими повинен володіти хлопець, щоб стати гідним воїном. Інша назва — Сьобу-но секку (Свято ірису) — виникло в період Нара, так як іриси, що цвітуть в цей час, символізують успіх і здоров’я. У танго-но секку беруть участь хлопчики до 15 років.
Витоки свята відносяться до перших століть нашої ери, коли воно було обрядовим дійством, пов’язаним з настанням весни, початком польових робіт, проханням про благополуччя громади. В цьому святі мало місце поклоніння духам рослин, трав і дерев, що було пов’язано з молінням про здоров’я, дарування чоловічої життєвої сили, процвітання роду. Цей старовинний обряд носив характер святкової церемонії і був одним з ритуалів імператорського двору, де головна роль відводилася самому Імператору, який збирав разом з придворними лікарські трави.
Селяни в ці дні виставляли на полях яскраві прапори і лякала в різних костюмах для захисту від комах в період цвітіння. Поступово ці фігури стали робити більш мистецьки, особливо ті, які зображали воїнів, а потім, з плином часу, прапори і лякала на полях стали сприймати як обереги не лише майбутнього врожаю, але і дітей. Тепер їх уже не ставили на полях, а зберігали вдома.
В епоху Хейан танго-но секку набуває характеру військово-спортивного свята, під час якого демонструвалася військова молодецтво — влаштовувалися змагання зі стрільби з лука, боротьбі сумо, влаштовувалися битви на мечах, кінні змагання. Правителі країни використовували давній звичай для виховання у підростаючого покоління самурайського духу.
У період Едо свято стало більш пишним і урочистим, його почали відзначати вже у всіх шарах суспільства. У будинках влаштовували виставки і виставляли мініатюрні обладунки та фігурки воїнів в багатих одежах. У самурайському суспільстві військові лати і шолом вважалися у чоловіків дуже важливими атрибутами, так як захищали тіло воїна під час боїв. Військові обладунки, в які одягнена лялька, уособлюють собою захист хлопчика від бід, щастя в житті і шлюбі, допомога у складних життєвих ситуаціях. Всі ляльки мають своє обличчя і характер, з кожною пов’язана історія, іноді героїчна, а часом і гумористична.
Різнокольорові коропи — вряди-Нобору даний час широко поширений звичай вивішувати в Свято хлопчиків зображення коропів, що розвіваються на вітрі — коі-ноборі. Карп вважається дуже життєстійкою рибою, яка може мешкати не тільки в чистій прісній воді, але і в ставку, і в болотистій місцевості. Легенда свідчить, що коли короп піднявся по річці проти сильної течії і подолав водоспад, який називався «Таннін виром», то перетворився на дракона і піднявся на небо. Тому «коі-ноборі» символізує побажання хлопчикам вирости у прекрасних чоловіків і легко долати всі труднощі. Довжина коропів залежить від віку дітей, найбільший символізує голову родини.
Вважають, що цей звичай виник серед городян, які не мали права в цей день виставляти перед будинками списи, алебарди, прапори і т.д. Замість цього вони стали вивішувати коропів, які служили прикладом стійкості, сміливості, наполегливості в досягненні мети. При народженні хлопчика існує також звичай ставити древко з паперовими або матерчатими фігурками коропів, що уособлює собою звернення до небесного Бога з проханням захищати дитину.
У ці дні в будинках готується і спеціальна їжа: рисові колобки, загорнуті в листя ірису або бамбука — Тімаков-сусі, рисові коржі, загорнуті в дубове листя — касіва-моті і рис, зварений з червоними бобами — секіхан. Набір такої ритуальної їжі, в кожну страву якого входить рис, був магічним засобом забезпечення здоров’я дітям і продовження роду.
Вечорами хлопчики з батьками збираються біля стенду, щоб розглянути ляльок, потримати в руках шолом, обладунки, послухати історію кожного персонажа. Залучаючи дітей до міфології богів і героїв, батьки впливали на характер хлопчиків, передавали з покоління в покоління традиції японського воїнства. Таким чином, це свято зберігся незмінним майже до цих пір. І хоча в даний час він святкується як День дітей, перевага віддається хлопчикам.
Коментувати