Опубліковано: 13.05.2017
“Це дуже важко – досліджувати самого себе, так би мовити, зі сторони, як незнайомої людини…” (80 років від дня народження)
Р. Желязни
13. 05. 1937 – 14. 06. 1995
Роджер Джозеф Желязни — американський письменник-фантаст.
Вже в десять років Роджер писав казки. У 1955 році закінчив середню школу і вступив на відділення психології в клівлендський університету Вестерн-Резерв. Змінив спеціальність, перейшовши на відділення англійської словесності з факультету психології. Через два роки здав на бакалавра і перебрався до Колумбійського університету (штат Нью-Йорк). У 1962 році отримав ступінь магістра в Колумбійському Університеті за спеціальністю «Драма Єлизаветинської і Якобианської епох».
У роки навчання Желязни займався дзюдо і східними єдиноборствами, писав і видавав вірші, писав, але не видавав фантастичні оповідання, вчився грати в шахи, вивчав хінді і японський, захопився медитацією і містикою.
В кінці 1960 року вступив до лав Національної гвардії, прослужив в Техасі шість місяців. З 1963 по 1966 — був резервістом армії США. Деякий час входив до складу бойового розрахунку ракет Ніка, а останні роки служби провів у підрозділі психологічної війни, звідки і був з пошаною звільнений у запас.
У 1962 році журнал «Amazing Stories» опублікував його перший твір «Гра пристрастей». Першу номінацію на премію «Хьюго» він отримав за повість «Троянда для Еклезіаста» (1963), а в 1965 році його чекав повний успіх — одна премія «Хьюго» і відразу дві «Небюла».
У Санта-Фе Роджер Желязни написав більшість своїх книг, отримав чорний пояс з айкідо, виховував своїх дітей і працював «читцем» фантастичних оповідань на радіо.
На рахунку Р. Желязни близько 20 романів і чотири збірки оповідань. Він шість разів отримував премію «Хьюго», три — «Небьюла», один раз — французьку «Аполло», був удостоєний премії журналу «Локус» за створення «Хронік Амбера». Написав кілька творів у співавторстві з Філіпом Диком, Фредом Саберхагеном, Томасом Т. Томасом і Робертом Шеклі.
Помер 14 червня 1995 року в лікарні Сент-Висент міста Санта-Фе від ниркової недостатності, викликаної раком товстої кишки.
Коментувати